A CBAM-ban benne van a lehetőség, hogy mélységeiben megváltoztassa az üzleti terepet, és új kihívásokat állítson a társaságok elé. Hogyan reagáljanak a társaságokaz új jogi szabályozásra?
1. Meg kell érteniük, először is, hatását a saját szervezetükre: A társaságoknak legelőször azt kell megérteniük, hogyan befolyásolja a CBAM a saját üzleti tevékenységüket. Ehhez részletesen elemezniük kell: mely termékeket és szolgáltatásokat befolyásolhatják az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmust előíró új jogszabályok.
2. A saját ellátási lánc: A társaságoknak el kell gondolkodniuk saját ellátási láncuk diverzifikálásán, hogy ezzel csökkentsék a CBAM-ból adódó potenciális kockázatokat, és például alacsonyabb CO2-emissziójú országokból kell importálniuk.
3. A compliance szabályozás betartása: A társaságoknak gondoskodniuk kell a CBAM compliance követelményeinek betartásáról. mint pl. az emissziós adatok pontos könyvelése és dokumentálása.
4. Részvétel társadalmi vitákban: A társaságoknak aktívan kommunikálniuk kell a szabályozókkal és a társadalommal a CBAM biztosította lehetőségekről, a hozzá kapcsolódó kockázatokról és következményekről.
5. Együttműködések és partnerségek igénybevétele: A társaságoknak előnyös lehet a más társaságokkal, ipari szerveződésekkel és kutatóintézetekkel kialakított együttműködés, melynek keretében közösen dolgozhatnak ki innovatív megoldásokat a CBAM-nak történő megfelelés biztostására.
Összegezve: az európai importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus a társaságok részéről proaktív megközelítést tesz szükségessé. Ugyanakkor lehetőséget biztosit az üzleti tevékenységek fenntarthatóbbá tételére és hosszútávú előnyöket tesz lehetségesekké. A CBAM-hoz a korai szakaszban felzárkózó és az új követelményekre reagáló társaságok jobb helyzetbe kerülnek a CBAM által generált kihívások sikeres teljesitése tekintetében.
A CBAM három fázisra oszlik, ami lehetővé teszi, hogy az új CO2 mechanizmust lépésekben vezessék be.
1. A CBAM bejelentői engedély kérelmezése (2023-2026)
Az első lépésben az EU-s székhelyű, és az érintett árukból importáló társaságoknak ki kell jelölniük egy úgynevezett „ ‘CBAM bejelentő nyilatkozattevőt’. Ennek a személynek regisztrálnia kell, és az ő feladatköre lesz a CBAM hatálya alá tartozó importtevékenység monitorozása és dokumentálása. Ez igen nagy jelentőségű és rendkívül megterhelő feladat, a CBAM bejelentő nyilatkozattevő felel ugyanis annak biztosításáért, hogy a bejelentési és tanúsítási kötelezettségeket teljesitisék, és az áruk importját gondosan monitorozzák..
2. A CBAM jelentéstételi kötelezettség teljesitése (2023-2025)
A társaság köteles negyedéves kimutatásokban lejelenti minden, a CBAM hatálya alá eső importterméket és bevallott CO2 emissziót. Kötelezően az alábbi információkat kell a negyedéves kimutatásokban szerepeltetni: az importált árukkal kapcsolatos adatok (típus, mennyiség, beágyazott kibocsátás és származási ország) , a harmadik országokban fizetett CO2 árakra vonatokozó tájékoztatás és egy tanúsítási jelentés.
3. CBAM tanúsítványok vásárlása (f2026-tól)
A harmadik fázisban a jelentéstételi kötelezettségek kiegészülnek a törvényileg előirt CO2 díjjal. A közvetlenül a gyártás során létrehozott üvegházhatású gázok minden egyes tonnája után kártalanítást kell vásárolni a CO2 tanúsítványok európai piacán.
A CBAM 2023 októberi bevezetése egyértelmű helyzetet teremtett a társaságok számára. Bárki, aki az Európai Unió CO2 ellentételezési rendszerének hatálya alá tartozó termékeket importál, bőséges dokumentációs előírásokra és 2026-től lehet, hogy a CO2 tanúsítványok vásárlására is fel kell hogy készüljön.
Első ránézésre a legfontosabb információk a következők
a CBAM célja az, hogy megakadályozza a kibocsátásáthelyezést és egyidejűleg mindenki számára azonos feltételeket biztosító játékteret hozzon létre.
2023. október 1-jével elkezdődött az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus létrehozásáról szóló törvény (CBAM) első/átmeneti szakasza.
a CBAM aktív megközelítést igényel. A korai fázisban hozzá igazodó és az új előírásokra gyorsan reagáló társaságok jobban meg tudnak majd küzdeni a kihívásokkal.