A thyssenkrupp Materials Services kiszámítja a karbonlábnyomot a teljes ellátási láncra vonatkozóan
Az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a vállalatok szembesülnek a kibocsátás csökkentésével kapcsolatban, hogy pontosan tudják, mekkora egy termék karbonlábnyoma a teljes ellátási láncban. A thyssenkrupp Materials Services, mint a nyugati világ legnagyobb gyártómű független anyagforgalmazója és szolgáltatója, kifejlesztett egy, a piacon máig egyedülálló számítási modellt, melynek célja, hogy pontosan ezt az átláthatóságot teremtse meg teljes termékportfóliója tekintetében az ügyfelei számára: A Product Carbon Footprint – röviden PCF – kalkulátor az egyes termékek pontos CO2-kibocsátását számítja ki a gyártástól a kiszállításig. „A termék karbonlábnyom-kalkulátora fontos mérföldkő a klímasemlegességi céljaink elérése felé vezető úton, de ugyanúgy az ügyfeleinké is” – mondja Martin Stillger, a thyssenkrupp Materials igazgatótanácsának elnöke.
Termék karbonlábnyom - egyedi számítás az elismert szabványok szerint
A termék karbonlábnyomának komplex számítása konkrét adatokat tartalmaz a raktárak elhelyezkedéséről, a szállításról és a rakodásról, valamint minden szállítói és anyagadatról. Ez azt jelenti, hogy a teljes ellátási lánc egészét tekintve minden adatot figyelembe vesznek, az úgynevezett "gyártóműtől a vevőig" módszerrel. A thyssenkrupp Materials Services a Greenhouse Gas Protocol – az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérésére világszerte elismert szabvány – követelményeinek megfelelően ezeket az adatokat a rendelési tételekhez egyenként adja hozzá. Ez a hozzárendelés egyrészt a thyssenkrupp Materials Services messze ágazó folyamat- és anyagismeretén, másrészt az adott üvegházhatású gázok hatásainak felmérésében közreműködő külső szakértők támogatásán alapul. Így az üvegházhatást okozó gázok tekintetében minden egyes tétel átláthatóan megjelenítheti az összes lépést a gyártástól, a szállításon, a tároláson és a feldolgozáson át a vásárlóhoz történő eljuttatásig.
Frank Thelen, a thyssenkrupp Materials Services irányítási és beszerzési vezetője, aki nagyban hozzájárult a modell kidolgozásához a következőket említi: „ A számításokból származó adatok alapján ügyfeleink pontos alapadatokkal rendelkeznek saját PCF-számításaikhoz. Ez alapján tudunk tanácsot adni vásárlóinknak, hogy a jövőben például más gyártási folyamatokból származó, alacsonyabb karbonlábnyom- értékű termékeket tudjanak használni. Ezzel jelentősen hozzájárulunk ügyfeleink termékeinek klímasemlegességéhez." A thyssenkrupp Materials Services számítási modelljét a DNV nemzetközi osztályozó társaság tanúsította.
Zöld acél – kevesebb CO2 a megújuló energiák és az intelligens újrahasznosítás révén
A thyssenkrupp Materials Services termékportfóliójának egyik acélminősége, amelyet az ügyfelek Scope 3 kibocsátásuk csökkentésére használhatnak, 2023-tól a Swiss Steel Group „zöld acélja” lesz – a zöld, kovácsolt és hengerelt húzott- és rúdacélt a thyssenkrupp Aerospace használja, többek között repülőgép-alkatrészek építésére. Ennek az anyagnak a gyártási folyamata kiemelkedően környezetbarát, a kibocsátás 80-95 százalékkal alacsonyabb az ipari átlagnál.
"Még ha egyelőre nem is lehet acélt klímasemleges módon előállítani, a 10 vagy 20 százalékos csökkentés már jelentős lépés, különösen ennél a nagy CO2-kibocsátású anyagnál" - mondja Frank Thelen. "A teljes ellátási láncunkat átfogó új átláthatóságnak köszönhetően partnereinkkel együtt dolgozhatunk azon, hogy a jövőben a lehető klímabaráttá tegyük azt."