Blog
A kiberfenyegetések egyre komolyabb veszélyt jelentenek
A digitalizáció robbanásszerű fejlődésével párhuzamosan a kiberbűnözés is egyre kifinomultabb és agresszívebb formákat ölt. A vállalatok számára a kiberfenyegetések már nem csupán elhanyagolható kockázatot jelentenek, hanem komoly üzleti fenyegetést, amely akár a működésük megszűnéséhez is vezethet. Az thyssenkrupp most áttekinti a leggyakoribb kiberfenyegetéseket, amelyek nemcsak az acélipari szereplőket, hanem minden nagyvállalatot fenyeget, valamint bemutat néhány hatékony védekezési stratégiát.
Ambient computing – A környezetünkbe olvadó technológia
Az utóbbi évtizedekben a technológia robbanásszerű fejlődése számos területen forradalmasította életünket. Az okostelefonoktól az okosotthonokig, a digitális eszközök egyre inkább beépülnek a mindennapjainkba. Az egyik legizgalmasabb és jövőbe mutató trend az ambient computing, vagyis a környezetbe olvadó számítástechnika.
Az éghajlatvédelem mint munkavállalói juttatás
Az éghajlatváltozás hatásai ma már nem távoli fenyegetések. A szélsőséges időjárási események, a tengerszint emelkedése és a légszennyezés egyre kézzelfoghatóbb jelenségek, amelyek érintik mind a munkavállalókat, mind a munkáltatókat. Válaszul erre egyre több vállalat ismeri fel az éghajlatváltozás kérdésének fontosságát, ezért beépíti az éghajlatvédelmi intézkedéseket munkavállalói juttatási csomagjaiba.
Az alumínium alkalmazási területei és újrahasznosíthatósága
A mesterséges intelligencia használata az iparban – trendek 2024-ben
A mesterséges intelligencia (MI) rohamos fejlődése átformálja az ipar minden ágazatát. A gyártástól a logisztikán át az ügyfélszolgálatig az MI-alapú megoldások forradalmasítják a munkafolyamatokat, javítják a hatékonyságot, és növelik a termelékenységet. A MI alkalmazása az iparban mostanra a versenyképesség kulcsfontosságú tényezőjévé vált. Nézzük, milyen új irányzatok és fejlesztések várhatóak az MI ipari alkalmazásában 2024-ben!
Az ellátási láncok karbonlábnyom követése
A thyssenkrupp Materials Services és a CarbonChain szoftverszolgáltató partneri megállapodást kötött annak érdekében, hogy kidolgozzanak egy olyan megközelítést, amellyel nyomon követhető az acélgyártás során kibocsátott üvegházhatású gázok mennyisége, és amellyel meg tudják határozni a beszállítók átláthatóságára vonatkozó szabványokat. Ennek köszönhetően thyssenkrupp Materials Services európai anyagelosztó egységeinek beszállítói és vásárlói most már hozzáférhetnek az igény szerinti termék karbonlábnyomához.
A holnap ellátási láncai
Az ellátási lánc folyamatosságának és hatékonyságának biztosítása jelenti egyik legnagyobb kihívást az ipari szereplők számára. Az úgynevezett ostorcsapás-effektus és a globális ellátási láncok sérülékenysége rákényszeríti a nagyobb iparvállalatokat, mint amilyen a thyssenkrupp, hogy a modern technológia lehetőségeit kihasználva növeljék hatékonyságukat. A jelenlegi trendek szerint a digitalizáció, az együttműködés és a partnerség azok a kulcsfontosságú területek, ahol fejlődnie lehet és kell azoknak a szereplőknek, akik nem akarnak lemaradni a vásárlókért folytatott versenyben.
Digitalizációs trendek az acéliparban 2024-ben
Az acéliparban a digitalizáció egyre fontosabb szerepet játszik a hatékonyság, a termelékenység és a versenyképesség növelésében. A thyssenkrupp az acélipar egyik vezető szereplőjeként maximálisan elkötelezett a digitalizáció mellett, mert ez szavatolja a hosszú távú fenntarthatóságot. Cégünk csövek, lemezek, zártszelvények vagy rozsdamentes acélrudak mellett széleskörű digitális megoldásokat is kínál a hatékonyság, a termelékenység és a versenyképesség növelése érdekében. Ennek jegyében összegyűjtöttök a legfontosabb idei trendeket.
Mit jelent számunkra a fenntarthatóság?
A fenntarthatóság a thyssenkrupp számára nem csupán egy jól hangzó szlogen, hanem olyan elkötelezettség, amelynek szellemében a vállalat tevékenységeinek és döntéseinek során figyelembe veszi a környezeti, társadalmi és gazdasági szempontokat, annak érdekében, hogy hosszú távon fenntartható módon működjön. A fenntarthatóság fogalmának integrálása a vállalati stratégiába azt jelenti, hogy a thyssenkrupp nem csupán a jelenlegi generáció szükségleteit és elvárásait veszi figyelembe, hanem olyan üzleti modellt keres, amely a jövő nemzedékek számára is biztonságos és fenntartható.
Az ipari metaverzum
Az ipari metaverzum kifejezés egyre gyakrabban hallható a technológia világában, és egyre inkább úgy tűnik, hogy új korszakot vetít előre az online térben. A fogalom a metaverzum és az ipar összefonódásából jött létre, amely egy virtuális valóságban működő, közös platformot jelent, ahol a vállalatok interakcióba léphetnek egymással és az ügyfeleikkel. A metaverzum eredetileg a virtuális valóságok összességét jelentette, de az ipari metaverzum már ennek továbbfejlesztése, amely az ipari szektorokra szabja az élményt és a lehetőségeket. A cél az, hogy egy integrált digitális térben hozzon létre értékes kapcsolatokat, ahol a vállalatok könnyedén együttműködhetnek, projekteket valósíthatnak meg, és megoszthatják az információkat.
A táblásítás előnyei
Az acéliparban számos megmunkálási módszer létezik, ezek közül a táblásítás az egyik, amely kulcsfontosságú a hatékonyság, a minőség és a termelékenység szempontjából. Mivel az acélgyártás hagyományosan összetett és precíz folyamatokon alapul, a pontos méretre formázott acéllemezek jelentős előnyöket kínálnak a gyártási eljárás minden szakaszában, mert az előre meghatározott méretekre vágott táblák egyszerűbben és gyorsabban dolgozhatók fel a kívánt végeredmény elérése érdekében.
Klímasemlegesség az Európai Unióban
Az Európai Unió (EU) célja a klímasemlegesség elérése, amellyel precedenst akar teremteni a globális környezetvédelem terén. A klímasemlegesség lényege az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása és elnyelése közötti egyensúly megteremtése, amivel ideális esetben elérhető az, hogy az éghajlatra gyakorolt hatás nulla legyen. Az EU és legfontosabb partnerei, mint a thyssenkrupp Materials elkötelezettek az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a fenntartható jövő iránt.
Vevőfókusz a B2B szektorban
A business-to-business (B2B) kereskedelem világában az ügyfélközpontúság a siker egyik meghatározó tényezője. Manapság már nem elég nagyszerű termékeket és szolgáltatásokat kínálni – a mai B2B cégeknek prioritásként kell kezelniük az erős kapcsolatok kiépítését és a kivételes ügyfélélmény biztosítását.
Digitalizáció az ellátási láncban
A thyssenkrupp Materials Services élen jár az ellátási láncok digitalizálásában, ezért intelligens eszközöket alkalmaz az adatokkal történő értékteremtésre. Nem lehet túlbecsülni a digitalizáció szerepét az ellátási láncokban, ez ugyanis kulcsfontosságú tényező a globális kereskedelem változó kihívásainak kezelésében.
Ipar 5.0, avagy milyen lesz a jövő ipara?
Egyre többször találkozni az ipar 5.0 fogalmával, de nem mindenki van tisztában vele, mit is jelent ez az elnevezés. Az ipar 5.0 vagy más néven az ötödik ipari forradalom, az iparosítás egy új és fejlődésben lévő szakasza, amelyben az emberek fejlett technológia és mesterséges intelligencia által vezérelt robotokkal karöltve dolgoznak a munkahelyi folyamatok javításán. Az ipar 5.0 tehát lényegében egy új gyártási koncepció, amely az ipar 4.0, vagyis a jelenlegi ipari forradalom után következő fázis, ami az egyre hatékonyabb és precízebb gépek, illetve az ember egyedi kreatív potenciálja közötti együttműködést jelenti. Az ipar 5.0 középpontjában az emberközpontúság, a fenntarthatóság és a rugalmasság áll.
A hidegen húzott anyagok alkalmazásának előnyei
A gyártás területén az anyagok megválasztása döntő szerepet játszik abban, hogy milyen minőségű lesz a késztermék. A számos rendelkezésre álló lehetőség közül a hidegen húzott vagy fényesacélok az egyik legjobb választást jelentik. A hidegen húzott acélok a kohászati innováció ragyogó példái, és számos olyan előnnyel rendelkeznek, amelyek a különböző iparágakban elsődleges választássá teszik őket. Elsősorban fémforgácsolási megmunkálásokra alkalmazhatók, legfontosabb jellemzőjük a nagy méretpontosság, aminek köszönhetően az elkészült alkatrész további megmunkálást már nem igényel, ezért költséghatékony az alkalmazása.
A reklámcélú műanyagok alkalmazásának előnyei
Hiába tartja a mondás, hogy jó bornak nem kell cégér, reklámok és hirdetések nélkül bizony nagyon nehéz kiemelkedni a konkurencia tengeréből és felhívni a figyelmet egy termékre vagy szolgáltatásra. Bár manapság a cégek reklámbüdzséjének egyre nagyobb hányadát teszik ki az online kampányok, még mindig sok fizikai hirdetőeszközt alkalmaznak azért, hogy megragadják a célközönség figyelmét. Erre a célra ideálisak az úgynevezett reklámcélú műanyagok, amelyek sokoldalúságuknak köszönhetően számtalan módon és célra felhasználhatóak.
Az ellátási lánc versenyképessége
A mai globalizált gazdaságban az ellátási lánc versenyképessége alapvető fontosságú minden vállalkozás számára, mérettől függetlenül. Egy jól irányított, stabil és hatékony ellátási lánc közvetlenül befolyásolja a vállalat eredményét, hiszen a költséghatékony beszerzés, a hatékony szállítás és az optimalizált készletgazdálkodás mind hozzájárul a magasabb haszonkulcshoz és a vevői elégedettség növeléséhez. Mivel ezek a tényezők nagy mértékben meghatározzák a versenyképességet, manapság már egyetlen cég sem engedheti meg magának, hogy figyelmen kívül hagyja ezt a területet.
A melegen hengerelt rúdacélok felhasználási területei
A szerkezeti acélok egyik leggyakoribb fajtája a melegen hengerelt rúdacél, amelyet hengerlés előtt felmelegítenek 900 és 1300 Celsius fok közötti hőmérsékletre. Az eljárásnak köszönhetően könnyebbé válik a rúd alakítása, szilárdabb és rugalmasabb lesz, valamint csökken az anyag belső feszültsége is. A melegen hengerelt rúdacélok további előnyös tulajdonságai közé tartozik a hegeszthetőség, illetve a korrózióállóság, amelyek népszerűvé teszik őket számos felhasználási területen. Előszeretettel használják különböző iparágakban, például az építőiparban, a gépiparban és az autóiparban is.
Az innováció és a transzformáció fontosságáról
TAki megtorpan és nem fejlődik folyamatosan, amellett elszáguld a világ. Az innováció nem befektetés a távoli jövőbe, hanem a fennmaradásnak és a piaci pozíció megőrzésének záloga. Egy állandóan változó, rohamléptekkel fejlődő világban senki nem engedheti meg magának, hogy karba tett kézzel üljön, különösen akkor nem, ha Európa legnagyobb anyagforgalmazó és szolgáltató vállalatáról van szó. A Thyssenkrupp Materials Services 2019-ben kezdte el a digitális innovációk bevezetését a beszállítói láncokba, és azóta számos sikert ért el ezen a területen.
A robotika alkalmazásának előnyei az iparban
Túlzás nélkül kijelenthető, hogy a robotika forradalmasította az ipart, alkalmazása számos előnnyel jár, mint például a hatékonyság növelése, a költségek csökkentése és a biztonság javítása. Emellett számos folyamat automatizálását is lehetővé tette, a futószalagos gyártástól az anyagmozgatásig. A robotika alkalmazása már nem a jövő zenéje, hanem a jelen valósága, akárcsak a logisztikai folyamatok automatizálása és digitalizációja.
Az acél zártszelvények felhasználása és előnyei
Az acél zártszelvények olyan acélszelvények, amelyek üregesek, négyzet vagy téglalap alakúak, és az utóbbi években egyre népszerűbbé váltak, mivel számos előnyük van a hagyományos tömör acélszelvényekkel szemben. A zártszelvények használata elsősorban olyan alkalmazásokban vált népszerűvé, ahol a súlycsökkentés kulcsfontosságú szempont. A szelvények üreges kialakításának köszönhetően a hasonló méretű tömör acélszelvényekhez képest lényegesen kisebb a súly/szilárdság arányuk. Ez azt jelenti, hogy ideálisak olyan szerkezetek létrehozásakor, ahol nagy szilárdságra, ám minél kisebb súlyra van szükség, például hidak, adótornyok és tengeri platformok építésénél.
Jövőbeli logisztikai trendek az iparban
A logisztika, azaz az áruk, információk, szolgáltatások mozgásának, illetve tárolásának megtervezése, végrehajtása és ellenőrzése a származási helytől a fogyasztási helyig, az idők kezdete óta alapvető része a kereskedelemnek. Az elmúlt években azonban a logisztika jelentős átalakuláson ment keresztül a technológiai fejlődés és a változó vásárlói igények következtében. Legújabb cikkünkben bemutatunk néhányat a jövő logisztikai trendjei közül, amelyek az elkövetkező években alakítani fogják az iparágat.
Rozsdamentes anyagok szálcsiszolása
A rozsdamentes acél kivételes szilárdsága, tartóssága és korrózióállósága miatt népszerű anyag, amelyet számos iparágban használnak, megmunkálása azonban kihívást jelenthet keménysége és szívóssága miatt. A rozsdamentes acélból készített termékek kialakításánál a látható felületek kezelésének egyik legismertebb módja a szálcsiszolás, ami nagymértékben befolyásolja a legyártott termék esztétikai értékét és látványát. A munkafolyamat során különböző szemcsefinomságú csiszolóanyagokat szoktak használni, hogy olyan esztétikus felületet alakítsanak ki, amely elegánsabb megjelenést biztosít az adott terméknek.
Ipari műanyagok és felhasználásuk
Az ipari műanyag sokoldalúsága, tartóssága és költséghatékonysága miatt széles körben használt anyag a feldolgozóiparban. Egyedi tulajdonságai miatt számos területen alkalmazható, a csomagolástól és az építőipartól kezdve az elektronikán át az orvosi berendezésekig. Legújabb cikkünkben megvizsgáljuk, hogy mi az ipari műanyag, milyen tulajdonságai vannak, és milyen célokra használható.
Az ötvözött szerkezeti acélok előnyei
Az ötvözött szerkezeti acél olyan acélfajta, amelyet különböző ötvöző elemek, például mangán, nikkel, króm, molibdén vagy vanádium felhasználásával állítanak elő. Ezeket az elemeket azért adják az acélhoz, hogy erősebbé, tartósabbá és kopásállóbbá tegyék. Az ötvözött szerkezeti acélt előnyös tulajdonságai miatt széles körben használják az építőiparban, az autóiparban, a repülőgépiparban és a feldolgozóiparban.
A digitalizáció fontossága az iparban
Korunk egyik leggyakrabban használt szava a digitalizáció, ám nem mindenki tudja, hogy ez nem csupán annyit jelent, hogy digitális eszközöket használunk. A digitalizáció ennél sokkal komplexebb folyamat, amely mögött gondolkodásmódbeli változás is áll. Új eszközök és új eljárások révén új eredményeket érhetünk el a segítségével. Egy nagyvállalat számára a digitalizáció kulcsfontosságú a versenyképesség megőrzése és a költségek optimalizálása szempontjából, de az ügyféligények kiszolgálását, valamint a hatékonyság és a minőség növelését is elősegíti. A digitalizáció az anyagforgalmazásban nem egy opció. A digitalizáció elengedhetetlen ahhoz, hogy a jövőben is talpon tudjunk maradni az új szereplőkkel szembeni versenyben.
Acélgerendák típusai
Az acélt elsősorban szénnel ötvözik, a szén és más ötvözők ugyanis növelik az acél szilárdságát, ugyanakkor csökkentik képlékenységét. Ennek köszönhetően az acél az univerzum egyik legstabilabb atomszerkezetű anyaga, és a ma ismert legkiválóbb tartószerkezeti építőanyag, amelyet nagy kopásállósága mellett kiemelkedő szívóssága is alkalmassá teszi arra, hogy komoly igénybevételnek kitett helyeken alkalmazzák. A nagy szilárdság és szívósság mellett a jó hegeszthetőség, valamint a szilárdsági és alakváltozási tulajdonságok tág határok közötti szabályozhatósága is az építőiparban használt acélok előnyös tulajdonságai közé tartozik. Létezik rozsdamentes acél is, amit a levegő pára- és oxigéntartalma nem károsít, vagyis a felülete nem rozsdásodik.
A thyssenkrupp „Materials as a Service” stratégiája
A thyssenkrupp Materials Services Európa és a nyugati világ egyik legnagyobb anyagforgalmazó és szolgáltató vállalata. Bármerre nézünk, szinte alig találunk olyan dolgot a hétköznapi életben, amelynek szállításában vagy megmunkálásában ne vett volna részt tevékenyen a Materials Services. Fő termékünk, az acél mint alapanyag kulcsszerepet játszik számos iparágban, jelentős gazdasági hatását nem lehet figyelmen kívül hagyni. Csak az EU-ban összesen 2,3 millió embernek biztosít munkát az acélipar. A thyssenkrupp Materials Services az acél mellett más termékekkel és szolgáltatásokkal biztosítja a folyamatos áruellátást. Azon dolgozunk, hogy nap mint nap legördülhessenek az autók a gyártósorról, épületek épülhessenek fel, és repülőgépek emelkedhessenek a levegőbe. Kulcsszerepet töltünk be a gazdaságban – ezzel azonban nagy felelősség is jár.
Magyar Zene Háza projekt a MaaS jegyében
Örömünkre szolgál, hogy 2019-től részesei lehettünk e fantasztikus épület megszületésének. A thyssenkrupp Materials Hungary által, a megmunkáló és kivitelező cégeknek, szállított 8200 m2 arany színű (Spectra Desert Gold) Alucobond alumínium kompozit lemezzel biztosíthattuk a fénykutak és leveles álmennyezet tervező által megálmodott látványát MaaS (Materials as a Service) stratégiánk jegyében.
Az ellátási láncok átalakulása a fenntarthatóság jegyében
Az acélipar az Európai Unió egyik legfontosabb ágazata, amely évente mintegy 160 millió tonna kész acélt állít elő. Az acélipar jelentősége azonban túlmutat az acél puszta előállításán, hiszen a társadalomra és a gazdaságra gyakorolt valódi hatását csak akkor tudjuk felmérni, ha figyelembe vesszük mind a beszállítói, mind a vevői oldal szerepét is. Az acél mint alapanyag kulcsszerepet játszik számos iparágban, gazdasági hatása rendkívül jelentős. Az acélipar az EU-n belül összesen 2,3 millió embernek biztosít munkát, a globális ellátási láncot figyelembe véve pedig több mint 96 millió munkahelyért felelős világszerte. Éppen ezért kiemelten fontos az ellátási lánc biztosítása és fenntarthatóbbá tétele.
A varrat nélküli acélcsövek előnyei
Az acélcsöveket előállításukat tekintve két alapvető csoportra osztjuk: varrat nélküli és hegesztett csövek. A varrat nélküli acélcső gyártása egy többlépcsős, viszonylag bonyolult folyamat, melynek során a tömör anyagból több, egymásra épülő technológiai művelet révén létrehozzák a melegen hengerelt, varrat nélküli acélcsövet. A melegen hengerelt, varrat nélküli acélcsövek az utolsó alakítási hőmérsékletről legtöbbször szabad levegőn hűlnek le, ennek következtében feszültségmentesek, ezért jól alakíthatók, megmunkálhatók. A varrat nélküli kifejezést kizárólag az ilyen technológiával készült acélcsövekre használhatjuk. Ugyanakkor léteznek olyan eljárások, melyek során a hegesztett csövekről a belső és külső varratot egyaránt eltávolítják, így az szabad szemmel nem vagy alig látható. A látható varrat nélküli cső azonban nem azonos a varrat nélkülivel, és nem is rendelkezik annak előnyeivel.
Mi az a zöld acél?
A 21. század eddig eltelt bő két évtizedének egyik leggyakrabban előforduló szava a „fenntarthatóság”. Nem véletlenül, az emberiség ugyanis ijesztő gyorsasággal és telhetetlenséggel éli fel a Föld tartalékait, természeti kincseit, miközben tevékenységével mostanra mindnyájunk számára érzékelhető klímaváltozást idézett elő. Ahhoz, hogy gyermekeink és unokáink jövője biztosított legyen, az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkentésére van szükség. Bár az acél végtelenszer újrahasznosítható, gyártása nem kimondottan környezetkímélő. A globális acélipar évente közel 2 milliárd tonna nyersacélt gyárt, eközben viszont több milliárd tonna szén-dioxid kerül a légkörbe. Az acél előállításához ugyanis vasércre és tiszta szénre, más néven kokszra van szükség. A szenet 1100 Celsius fokra hevítik ahhoz, hogy a vizet és a különböző vegyszereket eltávolítsák belőle, és az így nyert kokszot használják fel az acél előállításához, ami jelentős szén-dioxid-terheléssel jár. Becslések szerint az acélgyártás a globális szén-dioxid-kibocsátás 8-9%-áért felelős. Erre jelenthet megoldást a zöld acél.
Lemezek tulajdonságai és felhasználási lehetőségei
Lemez bármilyen fémből hengerelhető, az így készült lemezek felhasználása pedig rendkívül széles skálán mozog. A thyssenkrupp Materials Hungary kínálatában rézlemezek, alumíniumlemezek és természetesen acéllemezek is kaphatóak. Az acéllemezek az elkészítési folyamat alapján két fő kategóriára oszthatók: melegen és hidegen hengerelt acéllemezekre. Ezeket mutatjuk be röviden legújabb blogcikkünkben.
Mire jó a rozsdamentes acél?
A vas legfontosabb ötvözete az acél. Elsősorban szénnel szokták ötvözni, de sok más elemet is használnak ötvözőként, a szén és más ötvözők ugyanis növelik az acél szilárdságát, egyben csökkentik képlékenységét. A rozsdamentes acél (vagy más néven inox acél) olyan alacsony széntartalmú acél lehet, amely legalább 10 tömegszázalék krómot és legalább 1,2 tömegszázalék szenet tartalmaz. A rozsdamentes acélokat a levegő pára- és oxigéntartalma nem károsítja, vagyis a felületük nem rozsdásodik. A megnövelt krómtartalom, valamint egyéb összetevők, például a molibdén, a nikkel és a nitrogén hozzáadása javítja az acél korrózióállóságát, és akár savállóvá is teheti.
Műanyagok alkalmazása a magasépítészetben
Az építészet mesterséges színterek megalkotása speciális eszközök és a képzelet segítségével – téralkotó művészi tevékenységi forma, melynek révén különböző funkcióval rendelkező épületeket és épületegyütteseket hozunk létre. A magasépítészet az építészetnek az a formája, amely során a szakemberek az épületek szerkezetét megtervezik, majd gépek és eszközök segítségével kivitelezik. A magasépítészet tehát kizárólag épületek konstruálásával foglalkozik, amihez különféle anyagokat használ fel.
A thyssenkrupp Materials Services kiszámítja a karbonlábnyomot a teljes ellátási láncra vonatkozóan
Az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a vállalatok szembesülnek a kibocsátás csökkentésével kapcsolatban, hogy pontosan tudják, mekkora egy termék karbonlábnyoma a teljes ellátási láncban. A thyssenkrupp Materials Services, mint a nyugati világ legnagyobb gyártómű független anyagforgalmazója és szolgáltatója, kifejlesztett egy, a piacon máig egyedülálló számítási modellt, melynek célja, hogy pontosan ezt az átláthatóságot teremtse meg teljes termékportfóliója tekintetében az ügyfelei számára: A Product Carbon Footprint – röviden PCF – kalkulátor az egyes termékek pontos CO2-kibocsátását számítja ki a gyártástól a kiszállításig. „A termék karbonlábnyom-kalkulátora fontos mérföldkő a klímasemlegességi céljaink elérése felé vezető úton, de ugyanúgy az ügyfeleinké is” – mondja Martin Stillger, a thyssenkrupp Materials igazgatótanácsának elnöke.
A réz és ötvözetei
A réz teljesen száraz levegőn vörös színű fém, a nedves levegő hatására azonban barnászöld színű patina jelenik meg rajta. Felhasználása több ezer évre nyúlik vissza, az ókori Egyiptomban már 7000 évvel ezelőtt ismerték. Manapság gyakorlatilag minden ipari tevékenységhez szükség van rézre, ezért a gazdaság szempontjából kulcsfontosságú elemről van szó. A természetben több mint 300 különböző ásványa ismert, de elemi állapotban sem ritka. A hétköznapi szóhasználatban az ötvözetlen rézre a vörösréz megnevezést használjuk, amely kémiailag ellenálló, jó korrózióállóságú, kiválóan alakítható fém, elektromos és hővezető képessége pedig nagyon magas, ezért legjelentősebb alkalmazási területe az elektrotechnika, ahol vezetékeket készítenek belőle. Hidegen és melegen egyaránt jól alakítható, ami alkalmassá teszi huzalok gyártására. Az alumíniumhoz hasonlóan a réz is minőségromlás nélkül újrahasznosítható – a vas és az alumínium után a réz a harmadik legtöbbször újrahasznosított fém.
A hegesztés technológiájának fejlődése
A hegesztés egy olyan, évezredek óta ismert technológia, amelyet elsősorban fémek közötti oldhatatlan kötések létrehozására használunk. Már 4-5 ezer évvel ezelőtt, a bronzkorban is alkalmaztak az akkor élő emberek olyan hegesztési eljárásokat, melyek a fémek összekötésére szolgáltak. Ezeknek nyomai nemcsak a régészeti leletekben, hanem a mondákban és irodalmi művekben is fellelhetőek. Ma már persze nem ugyanazzal a módszerrel hegesztünk össze két fémdarabot, mint ahogy a középkori kovácsok javították meg például az eltört kardokat, bár az alapelv azonos, hiszen a hegesztés lényege, hogy a munkadarabokat hővel, nyomással vagy mindkettővel oly módon egyesítjük, hogy nem oldható, fémes kapcsolat jöjjön létre közöttük.
Anyagvizsgálat ultrahanggal
A felhasznált alapanyagok minősége minden esetben hatással van a végeredményre, akár építkezésről, főzésről vagy éppen bútorkészítésről van szó. Az acél, illetve könnyű- és színesfém alapanyagoknál ez talán még fontosabb tényező, mint máshol, ráadásul a kohászati termékek sajátossága, hogy nem lehetséges mindig teljesen tömör, anyagfolytonossági hiánytól mentes terméket gyártani. Ha azt akarjuk, hogy ez ne veszélyeztesse egy épület vagy egy jármű stabilitását, akkor alaposan meg kell vizsgálni a kiválasztott alapanyagokat, még mielőtt felhasználásra kerülnének. Az anyagok vizsgálatára léteznek roncsolásos és roncsolásmentes módszerek – az ultrahangos anyagvizsgálat az utóbbi kategóriába tartozik.
Az alumínium előnyei
Az alumínium a földkéreg harmadik leggyakoribb eleme – egy nagyon könnyű fém, amelynek fajsúlya mindössze egyharmada az acélénak. Súlyához képest azonban kiváló mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik. Ennek köszönhetően alkalmazása számottevően csökkentheti az energiafogyasztást bizonyos területeken, többek között a repülőgépgyártásban, hiszen egyáltalán nem mindegy, hány tonnás az a légijármű, amelyet a levegőbe kell emelni. Könnyű súlya mellett az is kedvező tulajdonságai közé tartozik, hogy nem rozsdásodik. Festéssel, lakkozással, eloxálással vagy más felületkezelési módszerrel gyakorlatilag teljesen korrózióállóvá tehető, ami alapvető elvárás például magas épületek esetén. De kezelés nélkül is több évtized az élettartama.
A megfelelő anyag kiválasztása
Egy építőipari, gépipari vagy autóipari projekt megtervezésénél számos tényezőt figyelembe kell venni, és ezek közül az egyik legfontosabb a megfelelő anyagok kiválasztása, ami nagyban befolyásolja a végeredmény minőségét és a projekt gazdaságosságát is. Döntő lehet, hogy a kiválasztott anyagok mennyire tartósak, hogyan reagálnak akár szélsőséges időjárási körülményekre, vagy éppen esztétikailag milyen stílust képviselnek. Az acél, illetve könnyű- és színesfém alapanyagoknál ezenkívül egyéb szempontokat is számításba kell venni, mint például a minőség és a beszerezhetőség.
Alumínium piaci kitekintő
A világjárvány és annak hatásai miatt idén már számos kihívással szembesültünk, de sajnos még nem látni a piaci helyzet javulására utaló jeleket. A termékek ára folyamatosan emelkedik az energia-, az alapanyag-, a szállítási, a gyártói üzemeltetési költségek miatt. Az alumínium félgyártmányokat tekintve az elmúlt tíz év legerősebb keresleti növekedése és széles körű anyaghiánya is emelte az árakat.
Milyen tényezők vezettek a jelenlegi helyzet kialakulásához?
Ne maradjon le akciónkról, újdonságainkról!
Regisztráljon most Hírlevelünkre!
Melegen hengerelt rúdacélok raktári termékválasztéka
Tekintse meg szóróanyagunkat!
Új rozsdamenetes lemezméretek érhetők el raktárunkon
A folyamatosan növekvő piaci igényeknek eleget téve rozsdamentes lemez termékválasztékunkat kibővítettük vastag lemezekkel 1.4301, 1.4404 és 1.4571 anyagminőségekben, 1000x2000 mm, 1250x2500 mm és 1500x3000 mm táblaméretekben.
Új élletörő gépünk
Új gépünk segítségével jelentősen csökkentheti a logisztikai- és a megmunkálási időket, valamint a költségeket, mivel nincs szükség egy kiegészítő esztergályos műveletre, az alapanyag egyenesen a CNC géphez vihető.
Árukiszállítás nyomonkövetése
Egy újabb digitalizációs lépést tettünk meg, új szolgáltatást indítottunk el, amivel egy nemrégiben felmerült vevői igényt mesterfokon elégítünk ki.
A szállítási értesítés bevezetésével, a vevőink fel tudnak készülni a várható szállításainkra.
Gyors és pontos információt kapnak e-mailben, a szállítások várható érkezéséről és a szállított áruról, már a kamion felrakodásának befejeztével.
Jelenleg több mint 1100 vevőnk használja az új szolgáltatásunkat, ami egy új fejezetet nyit a vevőkiszolgálás tökéletesítésében, mely informatívabb, elérhetőbb, elősegítve cégünk hatékonyabb működését és hosszútávú közös sikereinket.
eClaim - Az új, digitalizált reklamációs folyamat
Célunk a vevőinkkel folytatott párbeszédek gyorsítása és azok minőségének javítása. Ezt a célt támogatja a többféle környezetben futó és azokkal kapcsolatot tartó új informatikai rendszer, az eClaim bevezetése, amely a vállalati reklamációs folyamatot digitalizálja, és mindkét fél számára átláthatóvá, könnyen kezelhetővé teszi.
Rendkívüli gyorsaság és költséghatékonyság új Amada fűrészgépünkkel
Steel Service Centerünkben helyet kapott legújabb Amada fűrészgépünk. A gép segítségével rendkívül gyorsan és költséghatékonyan daraboljuk a köracélokat és az alumínium kör rudakat.
Partnereink számára a géppel történő darabolás a darabolási költségek akár 30 % -os csökkenését is eredményezheti az anyagminőségtől és az átmérőtől függően.
Felavattuk a budapesti telephelyünk 10. csarnokát
„Én, a robot…” felütéssel rendeztük meg partnereseményünket, amelynek apropója az volt, hogy budapesti telephelyünkön már a 10. csarnokunkat adtuk át, ahol a jövőben a műanyag alapanyagaink kapnak helyet. 2019. október 17-én csütörtökön több mint 600 partnerünk részvételével zajlott le az esemény, amelynek során különböző kötetlen programok keretében ismerkedhettek ügyfeleink a robotok világával, továbbá látványos, jövőt idéző drónversennyel és színpadi showműsorokkal varázsoltuk a jövőt a csarnokba, továbbá együtt táncolhattunk a Budapest Bár zenéjére.
Kimagasló vevőelégedettség a tkMH-nál
Lezajlott a thyssenkrupp-konszern, cégünk anyavállalatának rendszeresen végzett vevőelégedettségi felmérése. Nagy örömmel tölt el bennünket, hogy az eredmények azt mutatták, az üzletágunkon belül Kelet-Európában a thyssenkrupp Materials Hungary partnerei a legelégedettebbek. Vállalatunk folyamatosan azon dolgozik, hogy a digitalizáció és az ipar 4.0 adta lehetőségeket úgy használjuk ki, hogy partnereink számára a lehető legjobb szolgáltatásokat biztosítsuk a kiváló minőségű alapanyagok mellett.
Retró partin idéztük fel a ’80-as évek hangulatát kollégáinkkal
A thyssenkruppnál folyamatosan a jövő megoldásait keressük, mégis, néha jól esik egy kis nosztalgia. Ezért idén október 4-én úgy döntöttünk, visszarepülünk egy kicsit a ’80-as évekbe a Trabantok, bakelitek, és a szódásszifonok világába, és egy fergeteges házibuli keretein belül mutatjuk meg, milyen, amikor együtt bulizik a thyssenkrupp Materials Hungary és Slovakia csapata.
HVG – Állásbörze – fókuszban a gyakornokok!
Vállalatunk rendszeres résztvevője a HVG Állásbörzének. Mint a piac meghatározó szereplője és munkaadója, fontos számunkra, hogy jelen legyünk egy ekkora és ilyen sok látogatót vonzó eseményen. Hogy kitűnjünk a sok kiállító közül, ismét egyedi standdal települünk ki, amelynek díszítése többek között az általunk kínált alapanyagokból készült.
Idén is gyerektábor a thyssenkrupp Materials Hungarynél
A thyssenkrupp Materials Hungarynél fontos számunkra, hogy ne csak a munkavégzés során, hanem azon kívül is különböző módokon segítsük kollégáinkat, és ezáltal megkönnyítsük számukra a munka és a magánélet összeegyeztetését, egyensúlyban tartását.
Forgalmirend-változás
Tisztelt Partnerünk!
A thyssenkrupp Materials Hungary Zrt. budapesti telephelyére érkező fuvarozókat, ügyfeleinket, szerződéses partnereket és szolgáltatókat, valamint képviselőiket arra kérjük, hogy 2019. 07. 12-én 6 órától telephelyünkre gépjárművel való behajtáshoz, illetve belépéshez szíveskedjenek a Fázis utcai bejáratot igénybe venni.
Vállalatunk Körvasút sori bejáratánál forgalomszervezési okokból ügyfeleink fogadása 2019. 07. 12-én 6 órától megszűnik.
Megértésüket köszönjük!
Megújult logisztikai rendszer - digitalizációs újdonságok a tkMH-nál
A thyssenkrupp Materials Hungary elkötelezett a digitalizáció és az Ipar 4.0 adta lehetőségek mellett, hiszen meggyőződésünk, hogy csak akkor őrizhetjük meg a versenyképességünket a jövőben, ha partnereinknek a lehető legmagasabb szolgáltatásminőséget nyújtjuk.
Együtt az egészségért! - WE Care Day
A thyssenkrupp Materials Hungarynél évről évre megrendezzük az egészségmegőrzésre fókuszáló WE Care Dayt. Fontosnak tartjuk, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy tegyünk az egészségünkért, figyeljünk oda rá, ne vegyük természetesnek, hogy egészségesek vagyunk – mozogjunk rendszeresen és járjunk el a legfontosabb szűrővizsgálatokra.
Új, ólommentes alumíniumötvözetek
A legújabb RoHS direktíva szerint 2021. májusától az alumíniumötvözetekben max. 0,1 tömegszázalékban lehet jelen az ólom, mint ötvöző. Mi már most bevezetünk két új környezetbarát, automata, ón- és ólommentes alumíniumötvözetet.
A Jövő Ipara Klub előadásai röviden
A tkMH, mint a hazai acélpiac meghatározó szereplője, tavaly útjára indította a Jövő Ipara Klubot, melynek eseményein partnereinkkel, kollégáinkkal és szakértő előadókkal beszélgetünk a jövőnket formáló hatásokról. A klub eddigi előadásainak rövid kivonatát ebben a cikkben olvashatja.
Rozsdásodhat-e a rozsdamentes acél?
Rozsda alatt általában a vas rozsdásodását értjük, amely nedves közegben a levegő hatása alatt oxidálódik. A rozsdamentes acélok is reakcióba lépnek az oxigénnel, hasonlóan, mint a normál acélok, csak az ötvözetlen acéloknál az oxigén a vasatomokkal lép reakcióba egy porózus felületet képezve, amely megengedi a reakció folytatódását a termék belseje felé, míg a rozsdamentes acéloknál az oxigén az acélban lévő krómatomokkal lép reakcióba a felületen egy króm-oxid védőréteget képezve amely elzárja az anyagot a környezettől.
Alumínium vastaglemezek precíziós darabolása
Vállalatunk a piac legszélesebb termék- és szolgáltatásportfólióját biztosítja, ez a kínálat bővült most tovább az alumínium vastaglemezek precíziós darabolásával.
Rozsdamentes lemezek szálcsiszolása és fóliázása
Szálcsiszolási szolgáltatásunk rozsdamentes lemeztermékeit az alábbi iparágakba és felhasználási területekre szállítjuk: