Műanyagok alkalmazása a magasépítészetben
Az építészet mesterséges színterek megalkotása speciális eszközök és a képzelet segítségével – téralkotó művészi tevékenységi forma, melynek révén különböző funkcióval rendelkező épületeket és épületegyütteseket hozunk létre. A magasépítészet az építészetnek az a formája, amely során a szakemberek az épületek szerkezetét megtervezik, majd gépek és eszközök segítségével kivitelezik. A magasépítészet tehát kizárólag épületek konstruálásával foglalkozik, amihez különféle anyagokat használ fel.
Magasépítészetben alkalmazott anyagok
Az épületek vázszerkezete hagyományosan készülhet fából, vasbetonból vagy fémből – ez utóbbihoz jellemzően melegen hengerelt vagy hidegen alakított acélszelvényeket vagy extrudált alumínium szelvényeket szoktak használni. De egyre gyakoribb a műanyagok alkalmazása is a magasépítészetben, mert annak ellenére, hogy nagy a hőtágulásuk, a közvetlen napfény pedig negatív hatással van mechanikai szilárdságukra, számos olyan előnyös tulajdonsággal rendelkeznek, amelyek miatt kedvelik a kivitelezők.
A műanyagok előnyei
A műanyagok szilárdságukhoz képest rendkívül könnyűek, ezért sokkal egyszerűbb szállítani őket vagy manőverezni velük, mint például az acélszelvényekkel. Emellett tartósak, nem rohadnak és rozsdásodnak, az esővíz semmilyen kárt nem tesz bennük. A műanyag elemek bármilyen színben előállíthatóak, csupán megfelelő festéket kell keverni hozzájuk az elkészítés során. Rosszul vezetik a hőt, ezért szigetelőanyagnak különösen alkalmasak. Nem törékenyek, megfelelő kezeléssel pedig tűzállóvá tehetők. Sérülés esetén könnyen cserélhetőek és újrahasznosíthatóak.
Magasépítészeti műanyagok a thyssenkrupp Materials Hungary kínálatában
A könnyű, ütésálló, fényáteresztő és kiemelkedő hőszigetelési tulajdonságokkal bíró üregkamrás polikarbonát lemezek ideálisak előtetők, télikertek, növényházak és stadionok építéséhez. A 40 mm vastag üregkamrás polikarbonát panelek kiválóan használhatóak sportlétesítmények tető- és oldalfal bevilágítójaként, ipari üvegezések kiváltására, kapuüvegezések helyettesítésére és térelválasztó elemként is. A tömör polikarbonát lemezeket alacsony súlyuk, jó fényáteresztő képességük, magas ütésállóságuk és könnyű megmunkálhatóságuk miatt elsősorban gépburkolatokhoz, járműüvegezésekhez, előtetőkhöz, bevilágítókhoz, ablakokhoz, zajvédő falakhoz és biztonsági üvegezésekhez használják. A hosszú élettartamú, ám nem túl jó mechanikai ellenállóképességgel rendelkező poliészter hullámtekercsek könnyen szerelhetőek és egyszerűen megmunkálhatóak, ezért kiválóan alkalmasak különböző terek fényáteresztő lefedésére, oldalsó bevilágítók készítésére vagy melegházak fedésére. A jó fényáteresztő, nehezen éghető, UV-védett, időjárás- és ütésálló PVC hullám- és trapézlemezeket széles körben alkalmazzák az iparban és a mezőgazdaságban csarnokok oldalfalaihoz és tetőfedéshez, előtetőkhöz, kerti építményekhez, illetve növényházakhoz. A hagyományos szerszámokkal megmunkálható Alucobond egy szendvicsszerkezetű, elsősorban hátul szellőztetett homlokzatok burkolására kifejlesztett anyag, amely könnyű, jelentős hajlítómerevséggel bír, a felülete pedig a megmunkálás után is tökéletesen sík marad. A kiváló hő- és hangszigetelési képességgel rendelkező, szilárd, ám könnyű PVC szendvicslemezek kitűnően használhatóak ajtópanelekhez, járműfelépítményekhez, válaszfalakhoz, álmennyezetekhez és beltéri reklámhordozókhoz.