Mi az a zöld acél?
A 21. század eddig eltelt bő két évtizedének egyik leggyakrabban előforduló szava a „fenntarthatóság”. Nem véletlenül, az emberiség ugyanis ijesztő gyorsasággal és telhetetlenséggel éli fel a Föld tartalékait, természeti kincseit, miközben tevékenységével mostanra mindnyájunk számára érzékelhető klímaváltozást idézett elő. Ahhoz, hogy gyermekeink és unokáink jövője biztosított legyen, az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkentésére van szükség. Bár az acél végtelenszer újrahasznosítható, gyártása nem kimondottan környezetkímélő. A globális acélipar évente közel 2 milliárd tonna nyersacélt gyárt, eközben viszont több milliárd tonna szén-dioxid kerül a légkörbe. Az acél előállításához ugyanis vasércre és tiszta szénre, más néven kokszra van szükség. A szenet 1100 Celsius fokra hevítik ahhoz, hogy a vizet és a különböző vegyszereket eltávolítsák belőle, és az így nyert kokszot használják fel az acél előállításához, ami jelentős szén-dioxid-terheléssel jár. Becslések szerint az acélgyártás a globális szén-dioxid-kibocsátás 8-9%-áért felelős. Erre jelenthet megoldást a zöld acél.
Zöld acél a fenntarthatóságért
A zöld acél természetesen nem a színéről kapta a nevét, hanem előállításának zöld módjáról, vagyis fenntarthatóságáról. Jelenleg nincs általánosan elfogadott definíciója a zöld acélnak, ez egy gyűjtőnév, amelyet egyszerre használunk a zöld hidrogén segítségével gyártott acélra, a klímasemleges acélra, a csökkentett szén-dioxid-kibocsátással gyártott acélra, illetve a károsanyag-kibocsátási tanúsítvánnyal ellátott acélra. Ezek közül egyelőre csak a csökkentett CO2-kibocsátással gyártott acél elérhető a piacon, de több európai nagyvállalatnál is vannak olyan törekvések, hogy részben vagy teljes egészében átállnak a szénmentes, zöld hidrogénre épülő acélgyártásra. A zöld hidrogén a napelemek és szélerőművek, vagyis zöld energia segítségével előállított hidrogéngáz. Szakértők szerint ez már a következő évtizedben versenyképes alternatívája lehet az acéliparban jelenleg használt fosszilis anyagoknak.
A thyssenkrupp Materials célkitűzése
A klímaváltozás elleni küzdelem és a biodiverzitás megőrzése kiemelt fontosságú cégünk számára. Ezért döntöttünk úgy, hogy 2030-ra működésünk klímasemlegessé válik, és addig is folyamatosan csökkentjük a környezetszennyezés minden formáját. A régió piacvezetőjeként felelősségünk is nagyobb, ezért vállaljuk azt, hogy a párizsi klímaegyezményben rögzített 2050-es dátumnál 20 évvel korábban leszünk klímasemlegesek.