Az ipari metaverzum kifejezés egyre gyakrabban hallható a technológia világában, és egyre inkább úgy tűnik, hogy új korszakot vetít előre az online térben. A fogalom a metaverzum és az ipar összefonódásából jött létre, amely egy virtuális valóságban működő, közös platformot jelent, ahol a vállalatok interakcióba léphetnek egymással és az ügyfeleikkel. A metaverzum eredetileg a virtuális valóságok összességét jelentette, de az ipari metaverzum már ennek továbbfejlesztése, amely az ipari szektorokra szabja az élményt és a lehetőségeket. A cél az, hogy egy integrált digitális térben hozzon létre értékes kapcsolatokat, ahol a vállalatok könnyedén együttműködhetnek, projekteket valósíthatnak meg, és megoszthatják az információkat.
AR és VR
Az ipari metaverzum alapját az augmented reality (kiterjesztett valóság – AR) és a virtual reality (virtuális valóság – VR) technológiák és az ezekhez kapcsolódó eszközök teremtik meg. Segítségükkel a résztvevők valós időben és térben találkozhatnak úgy, hogy közben lehetnek akár a világ másik felén is. Így az üzleti tárgyalásoktól kezdve a terméktervezésig sokféle feladat könnyedén megoldható, mintha mindenki egy asztalnál ülne. Az ipari metaverzum előnyei között szerepel még az idő és a költségek hatékonyabb kezelése is. Azok a vállalatok, amelyek ebben a térben működnek, gyorsabban és hatékonyabban tudnak együtt dolgozni, ami gyorsabb döntéshozatalt és nagyobb hatékonyságot eredményez. Az AR és VR technológiák segítenek abban is, hogy az emberek valósághű módon tapasztalják meg a virtuális térben történő eseményeket.
Forradalmi változások
Az ipari metaverzum emellett forradalmasíthatja a képzést és a szaktudást is. A virtuális valóság segítségével a munkavállalók gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek, például gépek kezelését tanulhatják meg anélkül, hogy fizikailag jelen lennének a terepen. Az ipari metaverzumok tehát a digitalizáció egy új szintjét jelentik, ahol a vállalatok valós időben és térben képesek együttműködni. Ezek a fejlesztések átalakíthatják a munkavégzés, az üzleti kapcsolatok és a képzés módját, előrevetítve egy olyan jövőt, ahol az Ipar 5.0 vívmányait felhasználva a virtuális valóság és az ipar szorosan összefonódik.