Acélgerendák típusai
Az acélt elsősorban szénnel ötvözik, a szén és más ötvözők ugyanis növelik az acél szilárdságát, ugyanakkor csökkentik képlékenységét. Ennek köszönhetően az acél az univerzum egyik legstabilabb atomszerkezetű anyaga, és a ma ismert legkiválóbb tartószerkezeti építőanyag, amelyet nagy kopásállósága mellett kiemelkedő szívóssága is alkalmassá teszi arra, hogy komoly igénybevételnek kitett helyeken alkalmazzák. A nagy szilárdság és szívósság mellett a jó hegeszthetőség, valamint a szilárdsági és alakváltozási tulajdonságok tág határok közötti szabályozhatósága is az építőiparban használt acélok előnyös tulajdonságai közé tartozik. Létezik rozsdamentes acél is, amit a levegő pára- és oxigéntartalma nem károsít, vagyis a felülete nem rozsdásodik.
I, H vagy U
Előnyös tulajdonságai miatt acélgerendákat legtöbbször akkor használnak, ha nagyon erős, tartós és nagy teherbírású szerkezetre van szükség. Az acélgerendák különböző mérete és elnevezése, mint pl. UNP, U, HEB, IPE, HEA, 160, 140, 80, 65, 200 stb. a gerendák teherbírását jelölik. Minél nagyobb szerkezetet akar valaki bebiztosítani, érdemesebb annál nagyobb teherbírású acélgerendát választani. Az egyes elnevezések, mint pl. I, H vagy U, az acélgerenda keresztmetszetének formáját jelölik.
Az I és a H gerenda
Az I és a H gerenda a leghatékonyabban áthidalásra alkalmazható, lakóházakban azonban ritkán találkozni vele, mert az acél minden esetben hőhidat képez a szerkezetben. Emiatt nem ajánlott például nyílászárók fölé sem helyezni áthidalónak. Lakóingatlanokban tehát általában nincs nagy szerepe, de felújítások vagy átalakítások során nagyon hasznos kiegészítő lehet. Olyan esetekben pedig kimondottan ideális megoldás, amikor nem fontos a hőszigetelés, csak az számít, hogy a végeredmény kellőképpen stabil és masszív legyen. A H keresztmetszetű acélgerendák a két talpnak köszönhetően nagy tartást biztosítanak.
Az U gerenda
Az U gerenda nagyon sokféle méretben elérhető építőanyag, különböző anyagvastagságban és hosszúságban is előfordul, ezért felhasználhatósága is igen változatos. A legtöbb esetben az I gerendához hasonlóan az U gerendát is épületszerkezetek kialakításához veszik igénybe, főként ipari létesítmények, nagyobb csarnokok vagy könnyűszerkezetes épületek esetén. Sokszor különféle gépek alkatrészeihez használják alapanyagként az erős U gerendát, de kerítések, fémoszlopok vagy polcrendszerek kialakításához is ideális megoldás lehet.
A thyssenkrupp Materials Hungary kínálatában szereplő acél tartóprofilok (idomacélok) fajtái:
I-acélok
Szélesövű acél tartók (H-profilok)
U-acélok