• Home
  • News
  • Ambient computing – A környezetünk...

Ambient computing – A környezetünkbe olvadó technológia

Az utóbbi évtizedekben a technológia robbanásszerű fejlődése számos területen forradalmasította életünket. Az okostelefonoktól az okosotthonokig, a digitális eszközök egyre inkább beépülnek a mindennapjainkba. Az egyik legizgalmasabb és jövőbe mutató trend az ambient computing, vagyis a környezetbe olvadó számítástechnika.

 

Mi az az ambient computing?

Az ambient computing azon az elven alapul, hogy a számítástechnika és az internetkapcsolat egyre inkább beleolvad a környezetünkbe és a mindennapi tárgyainkba, így észrevétlenül, szinte láthatatlanul segíti a mindennapi életünket. A cél az, hogy a technológiai interakciók zökkenőmentesebbé és intuitívabbá váljanak, anélkül, hogy tudatosan interaktív eszközöket kellene használnunk.  

 

Története és eredete

Az ambient computing kifejezés az 1990-es években jelent meg először, Mark Weiser futurista munkásságának köszönhetően. Weiser a „mindenütt jelenlévő számítástechnika” (ubiquitous computing) koncepcióját fejlesztette ki, ami az ambient computing alapjait is meghatározta. Weiser elképzelése szerint a számítástechnika nemcsak az asztali számítógépekre és a hordozható eszközökre korlátozódik, hanem mindenütt jelen van a környezetünkben, és diszkréten támogatja az emberi tevékenységeket. Ezzel gyakorlatilag megjövendölte a jövő iparát, ami mostanra jórészt megvalósult. 

 

Hogyan működik az ambient computing?

Az ambient computing számos technológiára épül, köztük a szenzorokra, a „dolgok internete” (IoT) eszközeire, a mesterséges intelligenciára és a gépi tanulásra. A szenzorok érzékelik a környezetünkben bekövetkező változásokat, például a hőmérsékletet, a fényerőt, a mozgást vagy a hangot. Az IoT eszközök, mint például az okoslámpák, a termosztátok vagy a hangvezérelt asszisztensek, ezeket az adatokat feldolgozzák, és a felhasználó igényeihez igazítják. A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás segítségével az eszközök képesek tanulni a felhasználói szokásokról és a környezetről, így egyre személyre szabottabb és hatékonyabb szolgáltatásokat tudnak nyújtani.

 

Példák az ambient computing alkalmazására

Az okosotthonokban a világítás, a fűtés, a biztonsági rendszerek és egyéb eszközök automatikusan alkalmazkodnak a felhasználó jelenlétéhez, preferenciáihoz és a környezet állapotához. Az okosórák, a fitnesz karkötők és más hordható eszközök folyamatosan figyelik az egészségügyi adatokat és a fizikai aktivitást, így személyre szabott visszajelzést tudnak adni felhasználójuknak. Az önvezető autók számos szenzorral és kamerával vannak felszerelve, amelyek segítségével érzékelik a környezetüket, és biztonságosan navigálnak. A VR és AR technológiák új dimenziókat nyitnak az ember-számítógép interakcióban, lehetővé téve, hogy a digitális tartalmak a fizikai világunkba integrálódjanak.

 

Az ambient computing jövője

Az ambient computing hatalmas potenciált rejt magában, hogy megváltoztassa életünket. A technológia fejlődésével egyre több olyan eszköz és szolgáltatás jelenik meg majd, amelyek észrevétlenül segítik a mindennapjainkat. Az ambient computing egy olyan jövőbeli technológiai vízió, amelyben a számítástechnika és az internetkapcsolat szerves részét képezi a környezetünknek, és ez az ipari szereplők, mint például az acéliparban piacvezető thyssenkrupp, számára is rengeteg lehetőséget kínál, hogy továbbfejlesszék szolgáltatásaik minőségét és hatékonyságát.